Původ Shetlandského ovčáka

Shetlandský ovčák (šeltie, sheltie) jak ji známe teď je poměrně mladé plemeno. První zapsané jedince v plemené knize máme až na začátku 20. století. Plemeno jej uznal a „utvořil“ anglický kennel club. A i když základ plemene je postaven na dovezených psech ze shetlandských ostrovů, je šeltie práce anglických chovatelů.

Psi na Shetlandských ostrovech
Shetlandské ostrovy se nacházejí mezi severním pobřežím Skotska a jihovýchodním pobřežím Norska. Shetlandské ostrovy mají mírné, silně oceánské klima. Teplota se jen velmi vzácně přibližuje k 20 °C a stejně tak jsou velmi vzácné silnější mrazy pod -5 °C. Hodně zde prší a fouká vítr. Ostrovy jsou ale po dlouhá staletí obývané. Prvními obyvateli byli Norští Vigingové a po celá staletí se přistěhovávali, jak obyvatelé Norska, tak Skotska a s nimi jistě přicházeli i jejich psi. Dá se předpokládat, že původní šetlandský pes, stejně jako jeho pán, byl směsicí krve psů severských a skotských.

S prvními obyvateli Shetlandů přišli i jejich první psi. Předpokládá se, že to byly psi podobném typu a podobného genetického základu jako je  dnešní Islandský ovčák (Icelandic Sheepdog) a norský buhund.

DNA srovnání s kolie, BC, islandština, laponský pes, keeshonda, Pomeranian, Buhund a laponský pes.

Islandský ovčák

Původně se používal k přehánění stád a k tažení saní.
postrádá agrasivitu, návštěvy vítá veselím štěkotem.

kohoutková výška pes – 42-48cm, feny – 37-44cm, zdvojené paspárky