Elisa Doolitle Smaal Kim „FUJI“

aIMGP4817* 9. 4. 2003, CMKU/SHE/5399/03/05
– BB, F3
– fena, zlatá s vlohou pro bicolor, 35 cm
– uchovněna (Praha 2. 10. 2004, bonitační karta) / retired brood bitch
– agility A3
– ZZO, ZOP
– chovatel: Ing. Zdeněk Koláček, majitel: Magda Bílková

ODCHOVY
vrh A
vrh B
vrh C
vrh D
vrh G

ZDRAVOTNÍ VÝSLEDKY / HEALTH
– CEA/PRA/Cat. negativní (04/2005, 03/2010)
– DNA CEA – carrier (Optigen)
– MDR1 +/+ (Genomia)
– kastrovaná / spayed 01/2012.

RODOKMEN / PEDIGREE

rodokmenFuja


VÍCE O FUJI / MORE ABOUT FUJI

V sobotu 9. dubna 2016 Fujinka oslavila již 13. narozeniny! I přesto, že je již skoro hluchá, užívá si života plnými doušky. A to doslova! Má pocit, že když je hluchá, může dělat úplně vše, co chce. Protože „Já jsem přece hluchá, nemůžu přijít, když mě voláš, a neslyším tě ani když štěkám jako blázen a ty chceš, abych zmlkla“.  🙂
On the 9th April 2016, Fuji has already celebrated her 13th birthday and even though she is deaf, she still enjoys her life to the fullest. Moreover, her deafness makes her feel like she can do whatever she wants, because hey, I am deaf, I can’t come when you recall me and I don’t hear you when you want me to shut up. 🙂

Léto 2015: Fuja oslavila své 12. narozeniny a zatím je fit a stále šťastné mysli.
Summer 2015: Fuja celebrated her 12th birthday and she is still healthy and happy.

Fujinku jsem si pořizovala jako úplný laik, tenkrát jsem o šeltinkách nevěděla nic víc, než že jsou to chlupatí malí psi s pracovitou povahou, hodící se na agility. Moc jsem chtěla psa aportéra. Původně jsem měla zamluvené štěně v chovatelské stanici z Arcamony – vrh „Q“, štěňátka byla po stejně jako Fuja po Kerry Kimovi z Ďáblovy studánky. Kim bydlí nedaleko od Brna a tak jsem si řekla, že se na něj zajedu podívat. V jeho domovské stanici Smaal Kim měli zrovna štěňátka po Belle Brigitte a Kerry Kimovi. Jedna zlatá fenečka byla ještě volná. Vzhedem k tomu, že jsem se do Bellinky zamilovala na první pohled, bylo rozhodnuto, chci štěně po ní. Do posledního týdne jsem vlastně ani nevěděla, jestli si domů odnesu Emily nebo Elisu. Přiznám se, moc jsem chtěla právě Fuju, a mé přání bylo vyslyšeno, paní Lelková se rozhodla pro Emilku.
Fuja je od začátku velice pohodová společnice. Nic jí nerozhází, ale situace, které pro ní jsou nepříjemné, si pamatuje moc dobře a snaží se jim vyhýbat.
I didn’t know many things about the shelties when I got Fuji. I only knew they were suitable for agility and they had a good working character. I really wanted to have a dog who would fetch toys. Originally, I booked a puppy in the kennel „z Arcamony“ in the litter Q, which was sired by Kerry Kim z Ďáblovy studánky as well. Kim lived not far from Brno, so I decided to see him personally. His owner and also breeder of the kennel „Smaal Kim“ had puppies after him and Belle Brigitte in this time and one sable female was still available. So I decided to take her, because I fell in love with Belle immediately. Until the last moment I didn’t know if I would have Emily or her sister Elisa, who I liked more, because another breeder had the opportunity of the first choice, but finally I got her and Elisa aka Fuji started to live with me. 🙂
Fuja is my great companion right from the beginning. She isn’t scared of anything, even though there are some situations in which she still feels uncomfortable and she tries to avoid them.

Povahově je typická šeltie, veselá, mazlivá, chytrá, odvážná a oproti borderkám samostatná. Lidi má ráda, ale ještě radši je, když z nich něco kápne. Pokud máte v kapse piškoty nebo pojídáte klobásy, tak si hlazení strčte za klobouk, protože Fujinka má vyšší cíle :-). Fuja je i na šeltičku mimořádně inteligentní, takže si moc dobře pamatuje, že před rokem za tímhle křovíčkem bylo něco moc dobrého a je třeba prověřit, jestli tam zase něco neleží. Takže proč se panička diví, že jsem se po anglicku zdejchla z cestičky. Díky její chuti k jídlu si Fujinka zapamatuje většinu cviků velmi brzy. Nebylo problém ji naučit celou plejádu tanečních prvků. Ale když panička nic nemá, je skoro problém odcvičit ZOPku.
Fujinka pouze neštěká, používá spoustu roztodivných zvuků, aby dala najevo svá přání a stesky. Přidte si ji k nám někdy poslechnout, když už by chtěla papat, nebo když popohání ostatní členy rodiny při odchodu z domu. Nebo když zdraví lidi, co už dlouho neviděla a vidí je ráda. Fuja je prostě komediant, kterého velmi těší, když si svou roztomilostí vydělá něco k jídlu.
In character, she is a typical sheltie – happy, cuddly, smart, brave and, in comparison with border collies, very independent. She likes people, especially if she knows they have something to eat; she always prefers food instead of anything else. I think she is very intelligent and she has learned lots of tricks – yes, mainly thanks to her passion for food. 🙂 Fuji not only barks, but she uses lots of different sounds which she perfectly changes in different situations, for example when she wants her dinner or when she greets people who hasn’t seen for a long time.

Fuja a agility: Pro Fuju bylo agility jejím hlavním zaměstnáním. Je to pes, který chce běžet rychle, ale pokud chcete měnit směr, musí to vědět hodně dopředu. Nikdy neměla problém se zónami, prostě je běhala až dolů. Laťku schodí jednou do roka a když jí dáte předem včas vědět o změně směru, je z ní velmi spolehlivý pejsek. Mezi její úspěchy patří třeba 2. místo v družstvech na Nočních hrátkách 2007 nebo 2. místo ve Speciálu šeltií 2007. Běhá v kategorii A3 a i na technicky těžších parkurech má velmi pěkné postupové rychlosti. Pokud jí to samozřejmn nezkazím :-)). Dneska už si Fuja užívá spokojeného agility důchodu.

Fuja a výstavy: Fujinka byla za svůj život na výstavě dvakrát. Jednou ve třídě mladých, nebyl ji tenkrát ani rok a od rakouského rozhodčího si vysloužila velmi dobrou. Po druhé ji moje sestra vystavila na speciální výstavě v Praze. Od rozhodčí Mlady Svobodové (CHS z Ďáblovy studánky) dostala výbornou v mezitřídě a moc hezký posudek:
… harmonicky stavěná fena, dobrá hlava i ucho, trochu otevřenější oko, dobré úhlení…

Pak následovala bonitace, trochu boje s panem rozhodčím Matějkem o otevřenou tlamičku a Fujinka se rozhodla, že výstavy nebudou její hobby.
Fuja se osvěčila i jako chovná fenka a svým potomků předává lepší exteriér, než má ona sama. Všichni její potomci s pěti různými psy jsou standardní velikosti a až na jednoho kryptorchidního pejska by všichni splnili podmínky chovnosti v ČR.

Fuja a sportovní kynologie: Fujinka má obrovské nadání pro stopy, má opravdu výborný nos, trpělivost a klidnou hlavu při práci. Bohužel pro ní, já její nadšení nesdílím. Je velmi učenlivá a má hezký aport – ale zadarmo to není :-). Už jsem i odbourala její nechuť k chůzi u nohy, kterou získala na našem prvním navštěvovaném cvičišti v Písku. Takže strženo a podtrhnuto. Jde jí to, ale teď se věnuje agility. Zatím splnila zkoušku ZOP a ZZO a zazávodila si na pár klubových závodech.

Fuja a dogtreking: Fujinka má ujito přes 50 km na Krušnohorském dogtreku roku 2006. Kdo tam byl ví, že to opravdu nebyly kilometry zadarmo. Já už prostě v tom sněhu nedokázala jít dál :-)), a okolo 100 km na dogtreku Oty Pavla 2009.

Fuja a tanec se psem: Tanec se psem nás zajímal v jeho počátcích. Byla jsem tenkrát úplně vedle z toho, že se pes může naučit na povel couvat. Teď už vím, že není až tak těžké naučit Fuju spoustu kousků, ale tomuto kynologickému odvětví se už nevěnujeme. Dokonce jsme i krátce soutěžily a vysoutěžily si i titul vícemistr ČR  v tanci se psem, společně se šeltičkou Wanady a její paničkou Káťou.

Fuja a coursing: Jo coursing, to je jiný kafe. Mě moc nebaví, ale pro Fuju je to jediná psí aktivita, kterou dělá zadarmo a ráda. A co víc kvůli střapečku by opustila i plnou misku.
coursing